vimeo youtube

Augustiniánská kanonie [EN]

 Dalším, v pořadí již třetím, dílem internetové série je dokumentární film věnovaný augustiniánské kanonii ve Šternberku. Snímek byl natočen za finanční podpory města Šternberk.

Odborný poradce: Filip Hradil
Vypravěč: Petr Kubes
Režie/střih: Ondřej Sovík
Dramaturgie / scénář: Petr Dvořák
Kamera: Jakub Kýr
Grip: Jiří Močička
Zvuk/mix: Matěj Novák
Produkce: Milan Kýr

Klášter byl založen z iniciativy arcibiskupa Alberta ze Šternberka listinou ze 4. března 1371. U farního kostela tak byla zřízena augustiniánská kanonie (pojmenovaná dle Řádu řeholních kanovníků sv. Augustina) pro patnáct členů s nezbytným pozemkovým majetkem. Albertův synovec Petr ze Šternberka listinou z roku 1384 nově uspořádal povinnosti řeholního společenství.

Kanonie prošla různými obdobími své existence, úbytkem i přírůstkem členů, stejně jako stavebními změnami a rozšiřováním klášterního komplexu. K největším stavebním úpravám došlo v období baroka, iniciátory byli jednotliví proboštové (představení řádu). Jedním z nich byl i náš vypravěč Jan Josef Glätzl z Uničova.

Vyprávění vychází z reálné situace, oslav svátku sv. Jana Křtitele za přítomnosti oficiálních církevních hostů, která se v komplexu odehrála 24. června 1757. Neméně důležitý byl Glätzlův nástupce Aurelius Jan Augustin, rodák ze Šternberka, který dokončil přestavbu monumentálního charakteru přilehlého kostela Zvěstování Panny Marie. Komplex tak nabyl podoby, jakou známe dnes.

Kanonie byla v důsledku josefínské církevní politiky zrušena dekretem 10. září 1784. Objekt dále sloužil pro vojenské účely. Po odchodu československé armády, která svým působením přivedla klášter do havarijního stavu, byl užíván jako sklad textilu. V novodobé historii po roce 1989 prochází jednotlivými fázemi revitalizace.

V souvislosti se spuštěním projektu jsme také založili YouTube kanál "Památky dnes" i Facebook profil "Památky Dnes.cz".

O třetím díle cyklu PamatkyDnes.cz napsali:

ŠTERNBERK.ORG
http://sternberk.org/view.php?cisloclanku=2014061701

Oficiální stránky města Šternberk

http://www.sternberk.eu/nataceni-v-arealu-byvaleho-augustinianskeho-klastera.html

Text připravil: Mgr.Filip HradilDokončení projektu
2014

Novinky

17.04.2020
Připravili jsme dokumentární film o kostele sv. Mořice v Olomouci
23.04.2017
Projekce filmů PamátkyDnes spojena s besedou pro veřejnost bude 27.4.2017 v 15:30 na adrese
Pevnost poznání 17. listopadu 939/7, 779 00 Olomouc
12.10.2016
Další projekce filmu Jano Koehler si objednala kina na Moravě.
Facebook Vimeo YouTube
© 2018 cine4net, s.r.o.   |   created by eline.cz   |   design by visualbitch.cz